Eksplozije gama zraka – signali vanzemaljaca?

Opisana kao najdestruktivnija sila univerzuma, eksplozija gama zraka ima moć uništenja svega što postoji u prečniku nekoliko stotina svetlosnih godina. I ma kako zvučalo, to zaista nije naučna fantastika već precizna naučna činjenica!

Eksplozije gama zraka prvi put su detektovane krajem 60-tih godina prošlog veka. Amerikanci su na satelite kojima su špijunirali sovjetske nuklearne probe postavili specijalnu opremu, a onda osim sovjetskog naoružanja počeli da snimaju još nešto – intenzivne praskove gama zraka koje nisu bili u stanju da objasne.

Veoma dugo nisu mogli ni da utvrde poreklo ovih eksplozija. Onda su astronomi, u poslednjoj dekadi 20. veka, došli do zapanjujućeg otkrića da ovi fantastični izlivi zračenja potiču iz graničnih područja nama poznatog univerzuma koja se mogu videti.

Koliko god se njihovo otkriće čini dramatičnim, nema ničeg posebno retkog niti specijalnog u vezi eksplozija gama zraka, s obzirom na činjenicu da se svakoga dana može videti bar po jedna. Ali, šta su te eksplozije? Očigledno su neki oblik intenzivne radijacije koja potiče sa neke nezamislivo daleke lokacije, ali kako ih objasniti?

Astronomi su pretpostavili da to što vide predstavlja eksplozije zvezda, poznate pod imenom supernove. Međutim, gama eksplozije su bile potpuno nova kategorija i stvarale su tako nezamislivu silu pored koje bi eksplozija supernove izgledala kao sićušni oblačić dima od cigarete naspram nuklearne pečurke. Danas je aktuelno mišljenje da su eksplozije gama zraka nekako povezane sa crnim rupama, koje mogu da ponekad izbace vatrenu kuglu energije pod velikim pritiskom u obliku snažnog mlaza, a ovaj stvara udarne talase koji iniciraju nastanak gama zraka.

Uprkos tako zapanjujućoj sili, eksplozije gama zraka traju izuzetno kratko i dele se na dve kategorije. Prva obuhvata eksplozije koje prosečno traju trećinu sekunde, a druga one koje traju mnogo duže, u proseku oko 30 sekundi. Na osnovu toga su astronomi pretpostavili da se iza ove dve kategorije kriju različite uzročne sile. Iako postoji još mnogo stvari koje ne znamo o eksplozijama gama zraka, jedno ipak znamo: da je šteta koju mogu da nanesu užasno velika.

Pošto se većina tih eksplozija javlja u graničnim područjima našeg univerzuma i događale su se dok je Zemlja još bila veoma mlada planeta, čini se da ne postoji nikakav razlog za brigu. Ipak, sama njihova priroda ukazuje da jedna takva eksplozija koja bi se dogodila na udaljenosti od čak nekoliko hiljada svetlosnih godina, može uzrokovati istrebljenja svekolikog života na Zemlji. Neki naučnici zaista veruju da su eksplozije gama zraka izazvale najmanje nekoliko od čestih masovnih istrebljenja živih bića na ovoj planeti, koja su se događala tokom miliona godina naše prošlosti…

Ali, ima i drugačijih, veoma smelih hipoteza. Tako je dr John A. Ball, astronom sa Massachusetts Institute of Technology (MIT) sasvim ozbiljno razmatrao ideju da su gama zraci zapravo signali poslati od strane vanzemaljaca!

“Ekscesi” dubokog svemira traju samo nekoliko milisekundi, što znači da bi za prenos informacija bila potrebna zadivljujuća količina energije.

John A. Ball, koji je preminuo 2019. god , smatrao je da su gama zraci dovoljno snažni da prenesu dovoljno informacija.

On je tvrdio da dvomilisekundni gama zrak može preneti 1.000.000.000.000.000.000 (1×10 na 18. stepen) bitova informacija.

Prema Ballu, ovo je “uporedivo s procenjenim ukupnim informacionim sadržajem biosistema Zemlje – gena, plus kompletnog sadržaja svih biblioteka i zapisima na svim uređajima koje je stvorio čovek.”

U članku pod naslovom “Gama zraci hipoteza o vanzemaljskoj inteligenciji”, Ball predlaže: “Gama zraci (GRB) mogli bi biti signali koje šalju vanzemaljske civilizacije. “Vremenski oblik izbijanja na predajniku verovatno je jednostavan impuls, a kompleksni oblici koje vidimo rezultat su iskrivljavanja uglavnom gravitacionog zamućenja.” “Koliko znamo, gama zraci nude najširi praktični opseg komunikacija u elektromagnetnom spektru i jedini izvodljivi način slanja velike količine informacija na intergalaktičkim udaljenostima.”

Ne samo da bi visokoenergetske eksplozije mogle sadržati informacije, astronom takođe pretpostavlja da bi zapravo mogle biti seme života.

Ball je pisao: “Poruke u GRB-ima mogu biti spore koje prosperiraju i umnožavaju se kada slete na odgovarajuće podržavajuće okruženje. One šire ogroman broj spora i očekuju da samo minimalan procenat njih preživi.”

Nadajmo se da nije bio u pravu….

Elizabeta Rašić