Neko nas posmatra?!

Oko Sunca kruži mali asteroid prateći putanju Zemlje… Dok kruži oko Sunca, asteroid koji je dobio ime 2016 HO3, takođe kruži i oko Zemlje. Suviše je daleko da bi ga smatrali pravim satelitom naše planete, ali se savršeno uklapa u kategoriju kvazi-satelita.

„Pošto 2016 HO3 kruži oko naše planete ali se nikada ne udaljava previše dok sa nama kruži oko Sunca, pominjemo ga kao kvazi-satelit Zemlje“, kaže Pol Čodas iz Džet Propulžn laboratorije u Pasadeni, menadžer Centra proučavanje objekata blizu Zemlje (NEO).

Ulazi u putanju Zemlje

„Jedan drugi asteroid, 2003 YN107, sledio je sličnu kružnu putanju tokom 10 godina, a onda je nestao. Ovaj novi asteroid se drži daleko bliže nama i naše orbite. Proračuni pokazuju da je 2016 HO3 stabilni kvazi-satelit Zemlje već skoro jedan vek i da će nastaviti da je prati sledećih nekoliko vekova.“

Zanimljiv podatak, s obzirom da je asteroid tek nedavno otkriven. Da li nas to neko posmatra?

Astronomi kažu da je tokom godišnje putanje oko Sunca, asteroid 2016 HO3 polovinu tog vremena bliži Suncu nego Zemlji i prolazi ispred naše planete, a drugu polovinu vremena ulazi u putanju iza Zemlje. Njegova orbita je takođe malo nagnuta, pa stoga jednom godišnje skače gore-dole kroz Zemljinu orbitalnu putanju. I ova igrica će se nastaviti tokom nekoliko sledećih stotina godina. Orbita asteroida takođe već decenijama prolazi kroz obrte napred-nazad.

„Krugovi koje asteroid pravi oko Zemlje iz godine u godinu odlutaju napred ili unazad, ali kada odlutaju predaleko napred ili unazad, Zemljina gravitacija je dovoljno jaka da preokrene potencijalno zanošenje i zadrži asteroid, tako da on nikada ne odluta više nego što iznosi 100 dužina udaljenosti do Meseca“, kaže Čodas. „Isti efekat takođe sprečava asteroid da nam se približi više od 38 dužina udaljenosti od Meseca. Zapravo, taj mali asteroid pleše svemirski ples sa Zemljom.“

Čudna putanja asteroida 2016HO3

Romantična izjava, dok se ne prisetimo raznih upozorenja koja su se stidljivo pojavljivala u medijima kroz brzo zataškane izjave nekolicine astronoma o tome kako se Zemljina osa menja i krivi, što itekako utiče na klimatske promene na površini naše planete i njeno magnetno polje.

Čudno – od 2003. godine!

Asteroid 2016 HO3 je prvi put primećen 27. aprila 2016. godine Zanimljivo je da su ga posle sto godina kruženja oko Zemlje „otkrili“ astronomi sa Havaja, pomoću teleskopa havajskog Instituta za astronomiju koji je osnovala Kancelarija za koordinaciju planetarne odbrane NASA. Veličina asteroida još uvek nije zvanično procenjena, ali se smatra da je veći od 40 metara i manji od 300 metara u prečniku.

Zvanično, Zemlja ima jedan stalni satelit – Mesec, veći broj mini meseca i nekoliko privremenih kvazi-satelita (2004 GU9, 2006 FV35, 2013 LX28 i 214OL339). To nisu pravi, gravitacijom vezani sateliti, ali sa zemaljske tačke gledišta oni izgledaju kao da putuju u retrogradnom pravcu oko naše planete tokom godine, iako zapravo kruže oko Sunca. Interesantan podatak da je Zemlja naprasno počela da stiče kvazi-satelite od 2003. godine na ovamo, podstiče maštu teoretičara zavere i u prvi plan ističe pitanje: da li ćemo u godinama koje slede konačno upoznati komšije sa drugih svetova, koji u međuvremenu pomno proučavaju ljudski rod.

S.Trpković