Opasan otrov – obična voda!

Da li neko može umreti od viška vode koju je popio? Teorijski, to se ne može desiti, sve bi trebalo da bude u redu, to je samo obična voda… Ali, kao što znate, stvari se ne odvijaju uvek prema teorijama.

Trovanje vodom, hiperhidracija – prekomerno unošenje vode ili vodna toksinemija, potencijalno je smrtonosan poremećaj funkcija mozga. Intoksikacija vodom nastaje kada se normalna ravnoteža elektrolita u telu gura preko sigurnih granica zbog prekomernog unosa vode. U normalnim uslovima, slučajno prekomerno konzumiranje vode je izuzetno retko. Skoro sve zabeležene smrti od trovanja vodom rezultirale su ili zbog takmičenja u ispijanju vode, gde pojedinci pokušavaju da konzumiraju velike količine vode u kratkom vremenskom intervalu, ili su nastale tokom dugih perioda vežbanja tokom kojih su konzumirane prekomerne količine tečnosti.

Voda, kao i svaka druga supstanca, može se smatrati otrovom kada se konzumira u prekomernim količinama u kratkom vremenskom periodu. Vrlo je lako da bebe popiju previše vode, posebno ako su mlađe od 9 meseci. Zbog njihove male telesne mase, lako se može desiti da apsorbuju preveliku količinu vode u odnosu na njihovu telesnu masu i ukupne natrijumske rezerve.

I maratonci su podložni intoksikaciji vodom ako tokom trke popiju previše vode. Studija učesnika “Boston Maratona” 2002. godine otkrila je da je 13 odsto učesnika završilo trku s hiperhidracijom (prekomernim unošenjem vode). Najjači pokazatelj hiperhidracije bio je porast telesne mase tokom trke!!!

Savet: kada apsolutno morate da se hidrirate, nemojte postati opsednuti time, budite pažljivi, ne zaboravite da, iako je voda od suštinskog značaja, može biti i fatalna. Pijte do 2 ili 3 litra vode dnevno, ne više, u zavisnosti od klime, vaše fizičke aktivnosti i godina. Ako pijete više ili previše – nikada ne znate šta vam se može desiti…